İç Kapı Sistemleri

İç kapı sistemleri, ev içerisinde dekorasyonun kalitesinde büyük önemi olan sistemlerdir. Standart bir evde ortalama olarak 5 – 10 adet iç kapı bulunmaktadır. Evinizin içerisinde önemli bir yer kaplayan iç kapıların seçiminin iyi karar verilerek yapılması gerekmektedir.

Günümüzdeki kullanıcıların iç kapılardan beklentileri, sadece estetik değil işlevsellik fazlalığı da olmasıdır. Birçok farklı kullanım alanına sahip olan iç kapılar, alıcıların dikkatini daha çok çekmektedir.

Ahşap Kaplama Kapı

Ahşap kapılar, eskiden günümüze sık kullanılan iç kapı türleri arasında olmaktadır. Eski zamanlardan beri kullanılmasına rağmen çeşitli tasarımları ile modernliğini koruyan ahşap kapılar çok fazla tercih edilmektedir. Ahşap kapı fiyatları da uygun aralıklarda olması sebebi ile; birçok evin iç bölümünde ahşap kapıların olduğunu görebilirsiniz.

İç kapı sistemleri arasında en gözde yapılardan biri olan ahşap kapılar; ahşap yüzeyleri sayesinde mobilyalarınızla da uyumlu gözükebilmektedir.

Bakımı da oldukça kolay olan ahşap kapılar; diğer iç kapılara göre darbelere karşı daha dayanıklı durumdadır.

İç Kapı Modelleri Nelerdir?

İç kapı sistemleri arasında birçok farklı model, evlerde kullanılmaktadır. Bu modellerden bazıları şunlardır:

Laminat kapı: Laminat kapılar, darbelere ve sese karşı çok dayanıklı bir yapıda üretildiği için evlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu kapılar, özel bir maddeden üretildiği için yanmalara karşı dayanıklıdır ve montajı da kolay yapılmaktadır.

PVC Kapı: Kullanım alanı oldukça geniş olan bu kapılarda plastik bir yapı malzemesi kullanılmaktadır. Geri dönüşümü olan bir malzeme olan PVC, uygun fiyat aralığında müşterilere sunulmaktadır. Uzun kullanım ömrünün olması sebebi ile de özellikle son zamanlarda sık kullanılmaya başlanan modern iç kapı modelleri arasında yerini almaktadır.

Membran Kapı: Lüks iç kapı modelleri arasında olan membran kapı modelinde herhangi bir boya kullanılmamaktadır. Üstelik bu model kapıda boya kullanılmadığı için temizlenmesi de kolay olmaktadır. Diğer kapı modellerine göre ortalama olarak daha uzun kullanım ömrüne sahip olan membran kapılarda çizik ve benzeri tahribatlar nadiren oluşmaktadır. Membran kapı kaplaması, üretilirken çizimlere karşı dayanıklı olarak üretilmektedir.

İç Kapı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İç kapı sîstemleri, alım sürecinde iyi araştırılması gereken ve birçok açıdan düşünmeniz gereken sistemlerdir. Rengi, malzemesi, kaplaması ve boyutu, ince düşünülmesi gereken konular arasında olmaktadır. Tasarım konusunda da eviniz ile uyumlu olması gereken iç kapıların fiyat bütçesinin de size uygun olması gerekmektedir.

Her bütçeye uygun üretim yapan kapı firmaları bulunmaktadır. Bu firmalardan sizin için en uygun iç kapıyı üretip tasarlayanı bulmalısınız.

İç kapı satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi renk ve doku uyumu olmaktadır. Seçtiğiniz kapının, evinizdeki mobilya, sehpa, parke ve duvarlar ile uyumlu olması gerekmektedir.

Kapı ebadı konusu da atlanmaması gereken konular arasındadır. Evinizde özellikle salon gibi büyük odalara farklı bir giriş yapmak istiyorsanız yavrulu kapıları tercih edebilirsiniz.

İletişimBir cevap yazın